راه اندازی شبکه اینترنت ملی اطلاعات تا خرداد ۱۳۹۱

گزارش ها از ایران حاکی از آن است که وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات جمهوری اسلامی در حال راه‌اندازی فاز نخست شبکه اینترنت ملی اطلاعات تا خرداد ۱۳۹۱ است، وزیر این وزارت خانه با اشاره به این موضوع گفته است که با راه‌اندازی این شبکه پهنای باند و سرعت اینترنت کاربران افزایش می‌یابد.

به گزارش دانشجونیوز بر اساس آنچه که وبسایت مردمک نوشته است، وزیر ارتباطات با انتقاد از نگهداری و میزبانی برخی خدمات کشور توسط شرکت‌ها و کشورهای خارجی به “خبرگزاری فارس” گفته است: مشکل اصلی در این زمینه در درجه اول حفظ امنیت این اطلاعات در مسیر رفت و برگشت مراجعه و کسب اطلاعات و در درجه دوم هزینه آن است؛ چرا که برای دسترسی به این اطلاعات که مربوط به خودمان است باید متحمل این هزینه‌ها شویم.

به گفته آقای تفی‌پور، شاید مراجع و منابع نگهداری این اطلاعات در خارج کشور هم چندان امن نباشند، اما با تعریف شبکه ملی اطلاعات که یک شکبه با ظرفیت بسیار بالا و البته امن است، به تمام این نیازها پاسخ خواهیم داد.

او یکی از مزایای شبکه ملی اطلاعات را بالا رفتن سرعت اینترنت و پهنای باند می‌داند و گفته است که خرید پهنای باند از مبادی ورودی هزینه‌ها را افزایش می‌دهد و موجب بروز برخی مشکلات می‌شود.

به گفته وزیر ارتباطات، شبکه ملی اطلاعات در واقع زیر ساخت‌ اصلی خدمات دولت الکترونیک است که با راه‌اندازی این شبکه ۳ مشکل سرعت گردش اطلاعات، هزینه‌ خرید و تهیه پهنای باند و در نهایت امنیت شبکه و حفظ محرمانگی اطلاعات مرتفع خواهد شد.

«اینترانت» یا اینترنت ملی یک شبکه داخلی است که راه به شبکه جهانی اینترنت ندارد و در دو سال گذشته و از زمان انتخابات ریاست جمهوری دهم در ایران، مسئولان بارها از راه‌اندازی «جست‌وجوگر پاک» و «شبکه ملی اینترنت» در آینده نزدیک خبر داده‌اند.

از همان زمان کنترل وب‌سایت‌های اینترنتی در داخل ایران تشدید شد و بسیاری از سایت‌های منتقد دولت ایران فیلتر شده‌ و گردانندگان برخی از این سایت‌ها مورد پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند.

 

 

دانشجو کبک آگاه است

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s