بیش از۴۰۰۰ واحد صنعتی در سال ۹۱ تعطیل شدند

فخرالله مولایی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تعداد واحد‌های صنعتی تعطیل شده در سال جاری اظهار کرد: در حالی که بیش از 75 درصد از مشکلات واحد‌های صنعتی به دلیل اختلافات ارزی و ریالی بوده است تنها 4000 واحد صنعتی در کل کشور تعطیل شد.
وی با بیان این‌که ظرفیت اسمی واحد‌های تولیدی کاهش یافته است گفت: به‌طور مثال اگر قرار بود واحد‌ صنعتی در سال جاری 100درصد تولید داشته باشد، 70 درصد آن محقق شد یا واحد‌های صنعتی که قرار بود 50 درصد تولید داشته باشد ظرفیت آنها به 30 درصد کاهش یافت.
مولایی با تاکید بر این‌که هیچ واحد صنفی نداشتیم که به دلیل نوسانات نرخ ارز یا عدم دریافت تسهیلات تعطیل شود، خاطرنشان کرد: واحدهایی که در سال جاری تعطیل شده‌اند به دلیل مسائل فوق نبوده و از سایر موارد نظیر اختلاف بین شرکا بوده است. به طور نمونه پنج تا شش درصد کارخانه‌های ما به همین دلیل تعطیل شده‌اند.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرکهای صنعتی با تاکید بر این‌که بیش از 75 درصد از مشکلات واحد‌های صنعتی به دلیل اختلافات ارزی و ریالی است، گفت: ولی این 75 درصد باعث تعطیلی واحد‌های صنعتی نشده است. تعطیلی این واحد‌ها در سال جاری بسیار ناچیز است و شاید به 10 درصد هم نرسد.
وی ادامه داد: از کل 85 هزار واحد صنعتی در سراسر کشور ممکن است حدود 4000 واحد تعطیل شده باشد.
مولایی با بیان این‌که تعطیلی 4000 واحد صنعتی ناچیز است، تصریح کرد: نباید ادامه فعالیت 81 هزار واحد صنعتی در کشور را نادیده گرفت و این 4000 واحد صنعتی تعطیل شده درصد ناچیزی را به خود اختصاص داده است.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s